Szukaj
Close this search box.

Aktualności

Pieczarki w opakowaniach z górnym uszczelnieniem stają się coraz bardziej popularne

Opakowania na pieczarki przeszły w ostatnich latach niemałą metamorfozę. Kultowy niebieski pojemnik został zastąpiony przezroczystym opakowaniem nadającym się do recyklingu. Plastikowa pokrywa również powoli znika. Luźna pokrywa jest coraz częściej zastępowana uszczelnieniem górnym.

Truck Limax

Grupa Limax, posiadająca oddziały w Holandii i Polsce, zajmuje się uprawą i handlem grzybami oraz owocami miękkimi. Firma produkuje również własne podłoże do pieczarek w Polsce. Nasza własna uprawa w Holandii obejmuje około 100 000 kg pieczarek białych i kasztanowców tygodniowo. Ponadto przedmiotem obrotu jest również znaczna ilość grzybów egzotycznych. W zakresie dostaw ekologicznych grzybów Limax wraz z Nesco założył spółkę joint venture Biolines. Grzyby trafiają do międzynarodowych sklepów i usług gastronomicznych, w tym Jumbo, Lidl, Picnic, Hanos i Metro. Rynki skandynawskie, aw szczególności Niemcy, są zaopatrywane z Polski.

Dziś Limax pakuje prawie wszystkie pieczarki z uszczelnieniem górnym. „Z pewnością na rynek holenderski” — mówi Albert Fleurkens z firmy Limax. „Pakujemy również tace w folię i wieczka. Na przykład niemieckie supermarkety nie są jeszcze tak daleko, ale to, co jeszcze nie jest, może jeszcze nadejść. Owoce miękkie przeznaczone na rynek niemiecki są również coraz częściej pakowane z uszczelnieniem górnym”. Jakie są największe korzyści? „Opakowania można układać w stosy, co jest korzystne logistycznie. Co więcej, z uszczelnieniem górnym zużywa się mniej plastiku. Dodatkowo oferuje więcej możliwości w zakresie nadruku, co zapewnia ładniejszy wygląd.”

Proseal GT1s | Sismatec

Decyduje zaufanie

Firma zajmująca się uprawą i handlem grzybami i owocami miękkimi znalazła w firmie Sismatec nie tylko dostawcę maszyn pakujących, ale także partnera/doradcę, który od początku myśli wraz z ambicjami i planami Limax. Współpraca, która rozpoczęła się cztery lata temu.

Kierownik ds. jakości Albert spogląda wstecz: „W 2017 r. siedzieliśmy przy stole ze sprzedawcą detalicznym. Ten sprzedawca detaliczny chciał poprawić wydajność półki za pomocą nowej koncepcji. W ten sposób dotarliśmy do topseal; zapewnia to mniej plastiku i lepszy układ półek. Następnie zapoznaliśmy się z rozwiązaniem Sismatec na targach Anuga w 2018 roku.”

Sismatec jest dostawcą zgrzewarek do tacek Proseal i specjalizuje się w pakowaniu owoców i warzyw. Proseal produkuje ręczne, półautomatyczne i automatyczne maszyny do zgrzewania górnego w linii, które mogą zgrzewać do 240 opakowań na minutę. Proseal oznacza doskonałą jakość, szybkość i niezawodność w segmencie opakowań zgrzewanych.

Albert wskazuje: „Zainwestowanie w całkowicie nowy proces pakowania wydało nam się ekscytujące. Co jeśli topseal nie ma przyszłości? Od samego początku było duże zaangażowanie firmy Sismatec. Pomyśleli i zaproponowali nam okres próbny. Ich pewność siebie była ostatecznie decydująca.

Wprowadzono maszynę Proseal Traysealer GT1s, za pomocą której mogliśmy pokazać naszym klientom prototyp bez ponoszenia dużego ryzyka finansowego. Pod koniec 2018 roku z linii produkcyjnej zjechały pierwsze opakowania typu top-seal. Wkrótce podążyli za nim inni sprzedawcy detaliczni i teraz osiągnęliśmy punkt, w którym prawie wszystko jest pakowane z górnym zamknięciem”.

Czy to było proste? „Daleko od tego”, mówi Albert. „Cały proces pakowania został dostosowany. Na przykład musieliśmy również użyć innych tacek. Największym wyzwaniem była jednak cena. Finalny produkt absolutnie nie powinien podrożeć. W końcu nam się udało i możemy powiedzieć, że poczynione przez nas inwestycje nie poszły na marne. Z pewnością przyczyniła się do tego dobra współpraca firmy Sismatec i najwyższa jakość usług. Ale jeszcze tam nie jesteśmy. Kontynuowane są zmiany, takie jak dalsza redukcja zużycia tworzyw sztucznych”.

proseal-traysealer-gt1s-in-actie-limax | Sismatec

Wyzwania

Patrząc na rynek, w szczególności wysokie koszty produkcji stanowią niezbędne wyzwania. Albert: „Przez lata było wyzwaniem ustalenie uczciwej ceny. Cena pudełka grzybów w supermarkecie nieznacznie wzrosła, ale koszt własny wzrósł bardziej w wartościach względnych. Po prostu weź koszty energii w spokoju. Coraz więcej hodowców jest zmuszonych do zaprzestania produkcji. Mimo to pozostajemy optymistami. Obecne trendy żywieniowe zdrowego i zrównoważonego odżywiania, mniejszej ilości mięsa itp. działają na naszą korzyść. Wciąż widzimy wiele możliwości”. Wymagane koszty produkcji stanowią wsparcie dla rynku.

Bron: Primeur / onafhankelijk vakblad voor de agf-handel.
Editie: 9 september 2022 / paddenstoelen


Ciekawy możliwości dla swojej firmy?

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Shopping cart
Start typing to see posts you are looking for.