Szukaj
Close this search box.

Aktualności

Borówki wymagają starannej i szybkiej obróbki

Ponieważ szczyt sezonu jest tuż za rogiem, firmie Berry Packing Services przydałyby się dodatkowe osoby na linii pakującej. Dlatego niedawno zakupiono superszybką maszynę Proseal Case Packer.

„Obchodzić się ostrożnie” to motto borówek. Fakt, który Harm Valckx zna od dziesięcioleci. Od 1997 roku prowadzi kilka firm zajmujących się handlem borówką, a uprawą owoców zajmuje się od lat 80-tych. Obecnie jest właścicielem 160 hektarów gruntów pod uprawę borówki w Holandii, Niemczech i na Litwie oraz jest właścicielem firmy Berry Packing Services. To tutaj odbywa się przyjęcie, wydanie, kontrola jakości, sortowanie i pakowanie borówek, truskawek, malin i jeżyn.

proseal-case-packer-detailfoto

Do miksu

Około 25 milionów kilogramów owoców jest przetwarzanych rocznie w firmie, która jest podzielona na trzy lokalizacje w Venlo, Limburgia – łączna powierzchnia: około 16 000 metrów kwadratowych. Około 85% przetworzonych owoców to jagody. „Sprzedawcy detaliczni chcą mieć w swoim asortymencie miękkie owoce; dlatego przetwarzamy tu również truskawki, maliny i jeżyny. Są dostępne w opakowaniach gotowych do sprzedaży” — mówi Harm. Obsługuje dużą część europejskiego rynku detalicznego. Przemysł przetwórczy (w tym piekarnie i producenci soków) również kupuje owoce od Berry Packing Services. „Kiedy jagody docierają, są najpierw selekcjonowane między innymi pod względem jakości; klasa 2 trafia do przemysłu przetwórczego”.

dianne-harm-BPS

Najlepszy sezon

Harm obserwował, jak popularność jego produktu ogromnie wzrosła przez całe jego życie zawodowe. Wzrost był szczególnie imponujący w ciągu ostatnich dziesięciu lat: Holenderski Urząd Statystyczny obliczył, że w latach 2013-2017 obrót jagodami w supermarketach wzrósł o 250 procent. „Konsumpcja w Europie Zachodniej wciąż rośnie o dwadzieścia procent każdego roku. Dlaczego? To oczywiście super zdrowy produkt” – śmieje się Harm. Przygotowuje się do najbardziej pracowitego sezonu: miesięcy zimowych: „To nasz najlepszy sezon. Następnie owoce trafiają do portu w Rotterdamie z Republiki Południowej Afryki i Ameryki Południowej i są tutaj przetwarzane. Wiosną borówki pochodzą z Maroka i Hiszpanii, a latem głównie z regionu. Jagody są często już przetwarzane i pakowane u hodowcy”.

Zachowanie urzędu certyfikacji

Jagody z Ameryki Południowej i Południowej Afryki są dostarczane w pojemnikach, które zostały przywiezione na warunkach CA. Temperaturę obniża się do 0,5 stopnia, tlen usuwa się z pomieszczenia i dodaje się CO2. Świeże jagody można również przywieźć na warunkach CA do Berry Packing Services; można je następnie przechowywać przez cztery do sześciu tygodni. W okresie zimowym wszystkie ręce na pokład. Harm: „Wszystkie nasze dziesięć linii pakujących będzie wtedy pracować przez szesnaście godzin dziennie. Codziennie pracuje tu około 200 osób. Na szczęście wciąż brakuje pracowników do produkcji, głównie z Europy Południowo-Wschodniej. Czasami jednak napotykamy na różnice kulturowe, a rotacja wśród pracowników produkcji jest wysoka”.

Borówki wymagają starannej i szybkiej obróbki | Sismatec

Idealny dodatek

Owoce miękkie to bardzo delikatny produkt, który szybko ma szansę się pobrudzić. Dlatego podczas przetwarzania i pakowania niezwykle ważne jest, aby nie tracić zbyt wiele czasu i aby owoce wykonywały jak najmniej ruchów opadających. Aby nadal gwarantować jakość i sprostać rosnącym płacom, Valckx corocznie inwestuje znaczne środki w automatyzację i cyfryzację. Na przykład jako rozwiązanie końcowe dla jednej z linii pakujących kupił urządzenie Proseal Case Packer firmy Sismatec: bardzo szybki, w pełni automatyczny system pakowania skrzynek i pudełek. Dianne Bouman, Sales Manager w firmie Sismatec, wyjaśnia: „Nowy Case Packer, opracowany wspólnie z firmą Proseal, jest idealnym dodatkiem do maszyn do zamykania tacek. Wydajność jest ogromna: maszyna może umieścić do 160 paczek na minutę w skrzyni lub pudełku, w zależności od typu maszyny i wielkości paczki do przetworzenia. Ponadto może przetwarzać szeroką gamę formatów opakowań, takich jak tacki, wiaderka i opakowania na kanapki – wykonane z różnych materiałów. Przyjazny dla użytkownika panel sterowania sprawia, że ​​maszyna jest bardzo dostępna dla operatorów.” Harm jest bardzo zadowolony z maszyny, która działa od lata: „Wcześniej cztery osoby ustawiały się na linii, aby umieścić wypełnione pudełka w skrzyniach, teraz wystarczy tylko jedna. Ideał."

Kolejną zaletą jest to, że Case Packer może współpracować z dowolną maszyną do zamykania tacek, mówi Dianne: „Maszynę można również w pełni zintegrować z urządzeniami do składania pudeł, istniejącymi systemami transportowymi, etykieciarkami i koderami. A dostawę i odbiór transporterów można dostosować do indywidualnych potrzeb”. Naturalnie uwzględniono zrównoważony rozwój, mówi: „Ta maszyna będzie działać przez lata i jest skonstruowana w taki sposób, że nowe ulepszenia można zastosować również na późniejszym etapie”. Firma Harm spodziewa się, że w nadchodzących latach kupi więcej maszyn do pakowania w skrzynie. Konkluduje: „Kto wie, może pojawi się robot, który układa pudła na palecie. Ale robimy to krok po kroku: najpierw więcej Case Packers”.

Bron: Vakblad Voedingsindustrie, editie oktober 2022
www.berrypackingservices.eu
www.sismatec.nl

Door: Janneke Vermeulen
Beeld: ©Bert Jansen Fotopersburo

Ciekawy możliwości dla swojej firmy?

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Shopping cart
Start typing to see posts you are looking for.